Spoznaj veganstvo v 30tih dneh
s pomočjo tega enostavnega
in strokovno vodenega izziva!
(… ki ga je do sedaj uspešno opravilo že preko 15000 ljudi!)
V zadnjih nekaj letih smo preko Veganskega izziva pomagali več kot 15 000 osebam, da so spoznali ta pozitivni način življenja, pridobili številne zdrave navade in/ali (p)ostali vegani.
Preizkusi ga tudi ti!
Prijavi seZate je to SUPER, saj lahko izkoristiš že vloženi trud, da ti bo na začetku lažje.
Prijavi se že danes in naredi nekaj dobrega zase, za planet in za živali!
Res je. V Veganski izziv je vloženega ogromno truda, znanja in energije. Vendar naša motivacija ni denar, temveč nekaj veliko večjega. Želimo si boljšega zdravja oseb okoli nas, čisto in stabilno okolje, v katerem živimo, in seveda želimo rešiti življenja živali.
Postali smo družba, ki oboleva in umira zaradi srčno-žilnih bolezni, raka, debelosti, sladkorne bolezni in drugih podobnih bolezni v vse večjem številu in to popolnoma brez potrebe. Ne trdimo, da najdemo vse odgovore v veganstvu, vendar prehrana v veliki meri pripomore k bolezni ali pa k zdravju. Vsak se sam odloči, v katero smer se želi obrniti.
Stališče Združenih narodov je, da živinoreja povzroča več toplogrednih izpustov kot vsa prometna infrastruktura skupaj (avtomobili, tovornjaki, avtobusi, motorji, letala, ladje…). Osnovne vire uporabljamo za vzrejo milijard živali, medtem ko bi vire lahko porabili direktno za trajnostno pridelavo hrane za ljudi.
Zato je odgovor enostaven – želimo si boljšega sveta. Vse to in še več so razlogi za delo številnih prostovoljcev, ki sodelujejo pri projektu.
(Več razlogov pa v FAQ)
»Rastemo z dajanjem in ne s prejemanjem.«
Medtem ko vegetarijanci uživajo mlečne izdelke, jajca ali oboje, vegani ta živila zavračamo. V zdravem veganskem jedilniku niso potrebna.
Veganska shramba vsebuje žita, stročnice, sadje, zelenjavo, semena, oreščke, gobe in alge ter nekatera že pripravljena živila iz teh surovin. Iz naštetega lahko pripravimo čisto osnovne obroke, ki smo jih vajeni iz slovenske kuhinje, pa tudi bolj kompleksne in eksotične jedi.
Med recepti Veganskega izziva bodo recepti za ‘sirove’ štruklje, praznično pečenko, doma pripravljene dunajske zrezke, zaseko in kremšnite. Nobenega okusa torej ne bo manjkalo, mnogim se celo odpre nov svet gurmanskih doživetij ali pa pridobijo veselje do kuhanja.
Z zdravim veganskim prehranjevanjem se mišična masa ohrani, z rednim treningom pa brez težav tudi poveča.
Beljakovin ni potrebno nadomeščati, saj je kvaliteta in kvantiteta beljakovin v stročnicah podobna kot v mesnih izdelkih.
Kaj jedo v nerazvitem svetu? Klobase, golaž, burgerje, pršut ali osnovna rastlinska živila? Seveda rastlinska živila. Zakaj? Ker so izredno poceni.
Zato si lahko svoje obroke pripravljate doma iz osnovnih živil in kar precej prihranite, poleg tega pa boste bolj zdravi.
Da, stališče največjih prehranskih organizacij na planetu je, da lahko uravnotežena veganska prehrana zmanjša tveganja za določene bolezni (sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, določene vrste raka, debelost).
Stališče znanosti je, da vegansko prehranjevanje zmanjšuje naš ogljični odtis, porabo in onesnaževanje vode, dezertifikacijo planeta, uničevanje pragozdov, količino odpadkov, uničevanje živalskih vrst, uničenje oceanov, …
S prijavo na izziv ne tvegaš ničesar. V naslednjih 30 dneh prejmeš preko 100 receptov in nekaj izobraževalnih vsebin. Če ti v kateremkoli trenutku ni več do prejemanja mailov, se od njih enostavno in kadarkoli odjaviš.